Szkiełkowanie, śrutowanie i piaskowanie

Szkiełkowanie, śrutowanie i piaskowanie

Szkiełkowanie jest techniką w Polsce jeszcze do niedawna stosowaną dość rzadko. Z tego powodu wiele osób nie do końca wie, na czym ta technika polega oraz co ją odróżnia od innych pokrewnych metod. Warto jest wiedzieć na ten temat chociaż podstawy, aby mieć świadomość, na co się decydujemy, kiedy zostanie nam zaproponowana taka usługa.

Szkiełkowanie — na czym polega

Najprościej rzecz ujmując szkiełkowanie niczym w zasadzie nie różni się od piaskowania lub śrutowania (oczywiście pomijamy takie drobne różnice, ja wielkość dysz, czy ciśnienie robocze sprężonego powietrza). Główna zasada jest taka sama. Materiał, za pomocą którego obrabiamy powierzchnię, za pomocą ciśnienia wytworzonego przez sprężone powietrze uderza z dużą prędkością w materiał. Używany materiał cierny jest drobnoziarnisty, dlatego pomimo dużej prędkości drobin, bardzo płytko penetruje materiał obrabiany. Dzięki temu dokonujemy tylko powierzchniowej obróbki lub zdzieramy stare powłoki, bez szkody dla obrabianego elementu i z minimalnym ubytkiem tworzywa. Największą różnicą pomiędzy rodzajami tego typu obróbki, jest inny rodzaj drobin. Piaskowanie wykorzystuje korund, szkiełkowanie bardzo drobne kuleczki, natomiast śrutowanie wykorzystuje drobny stalowy śrut.

Dlaczego stosujemy różne materiały do obróbki powierzchniowej?

Istnieje wiele metod obróbki powierzchniowej, polegającej na traktowaniu detalu drobinami o dużej energii kinetycznej. Oczywiście każda z nich powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie przemysłu, na uzyskiwanie zewnętrznej warstwy materiału o odpowiednich parametrach. Metody te głównie różnią się efektem, czyli wypadkową chropowatością powierzchni (wizualnie daje to efekt od matowości do połysku) oraz materiałem, do jakiego są dedykowane. Dla przykładu szkiełkowanie jest dedykowane do aluminium oraz innych miękkich metali, które mają właściwości pasywacji. Po zabiegu szkiełkowania, nie musimy elementów z nich dodatkowo zabezpieczać farbą. Efektem szkiełkowania jest satynowa powierzchnia, której uzyskanie jest niezwykle istotne, np. w przypadku elementów dekoracyjnych. Piaskowanie daje powierzchnię matową. Metoda ta jest stosowana, jako przygotowanie podłoża przed malowaniem lub lakierowaniem. Śrutowanie daje efekt podobny jak szkiełkowanie, ale stosowane jest do obróbki materiałów twardych. Ponieważ szkiełkowanie oraz śrutowanie daje dużo mniejsza chropowatość, stosuje się je również do części, narażonych na duże tarcie. Mniejsza ich chropowatość minimalizuje ten efekt.

Kiedy szkiełkowanie nie jest opłacalne?

Szkiełkować nie opłaca nam się elementów aluminiowych, które finalnie i tak będziemy chcieli lakierować lub malować. Dodatkowo warto podkreślić, że duża chropowatość jest zaletą podczas lakierowania, więc w takich sytuacjach najlepiej jest piaskować nawet aluminium. Szkiełkowania nie warto stosować, również w przypadku materiałów twardych. Efekt nie będzie zadowalający oraz do łożysk i innych ruchomych układów mechanicznych. Kuleczki szklane czasem mogą pękać i drobiny szkła, mogą do wspomnianych elementów się dostać. Finalnie doprowadzić może do ich zniszczenia.